Dla jej dobra

Książka E. M. Wiseman “Dla jej dobra” (https://www.taniaksiazka.pl/dla-jej-dobra-ellen-marie-wiseman-p-1384602.html) wydana jako powieść obyczajowa, traktuje o niezwykłej historii pewnej dziewczynki, której losy naznaczone były bardzo dużą tajemnicą. Książka wydana przez Wydawnictwo Kobiece, tak naprawdę znajdzie uznanie u każdego czytelnika, szczególnie mocno zainteresowanego konwencją, na podstawie której książka powstała. Pewne wydarzenia, które miały miejsce dwie dekady wcześniej niż akcja właściwa, przenosi w świat mroczny i tajemniczy, świat rodzinnych tajemnic i skrytych i więzi, które mogą być niezrozumiałe.

Dla jej dobra jako porywająca i pełna tajemnic opowieść

W książce czytelnik styka się z tak naprawdę dwoma opowieściami, historiami dwóch dziewcząt. Pierwszą z nich jest historia małej Lilly Blackwood, która jest inna niż reszta jej rówieśników. Z racji tego, jest trzymana przez swoich rodziców na strychu. Dziewczynka nie widuje ani świata zewnętrznego, nie poznaje pojęcia miłości, przyjaźni czy natury, jest odosobniona, samotna, a wszystko w imię jej dobra. Nadchodzi moment, w którym dziewczynka może ujrzeć świat na zewnątrz: pewnego dnia jej matka sprzedaje ją do cyrku Braci Barlow. Mała Lilly wydostaje się z jednego, ale trafia do drugiego więzienia, z którego tak naprawdę nie ma wyjścia.

Dwie dekady później do domu, w którym wychowywała się Lilly przeprowadza się Julia Blackwood – dostaje go w spadku po rodzicach. Julia chce wyprzeć niemiłe wspomnienia z dzieciństwa, z domu pełnego surowych zasad, braku miłości czy ciągłego strachu. Pewnego dnia odkrywa na strychu stare fotografie, na których uwieczniona jest mała dziewczynka. Za wszelką cenę chce poznać jej historię, dzieje jej nieszczęścia, jej osobliwego życia. Chce poznać, kim była mała Lilly, dlaczego cenę, za jej wygląd, musiała płacić ona sama i co wpłynęło na jej losy.

Mroczna rodzinna tajemnica

E. M. Wiseman traktuje w książkach o tematach trudnych, mrocznych. Bawi się konwenansami, zarówno kryminalnymi, obyczajowymi czy społecznymi. W książce nie brakuje niczego, przez co nie może się nudzić. 

Przede wszystkim opowieść daje mocno odczuć, że świat, nawet ten bliski, może okazać się dla bohaterów piekłem. Dotyczy ono nie tylko sytuacji, ale braku miłości, wsparcia czy osobliwych rozwiązań, które niekoniecznie dobrze się kończą. Julia Blackwood chce za wszelką cenę uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego historia musiała zatoczyć tak tragiczne koło. Pełna niezrozumienia, pełna goryczy, mroczna i mocna lektura na długie wieczory.

Książka zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com